2013

A.O. Smith, MiM Su Teknolojileri şirketini satın alır (Şubat 2013).

2011

A.O. Smith, Lochinvar’ı satın alır (Temmuz 2011).

2010

A.O. Smith, Electric Motor Division’ı Regal Beloit Corporation’a satar.

2006

A.O. Smith, GSW şirketini devralır. Bu birleşme A.O. Smith’i sıcak su sağlama alanında dünyanın en büyük şirketi konumuna getirir.

2001

A.O. Smith, State Industries, Inc., ve alt kuruluşu olan APCOM Inc.’i satın alarak su ısıtıcıları işletmesini büyüklüğünü yaklaşık iki katına çıkartır.

1999

A.O. Smith, tarihindeki en büyük satın alma işlemini gerçekleştirerek MagneTek şirketinin dünya-çapındaki elektrik motorları işletmesini iktisap eder.

1998

Water Products Company, Çin’in Nanjing şehrinde bir su ısıtıcısı üretim tesisini faaliyete geçirir.

1998

Şirket General Electric’in yurt içi kompresör motorları işletmesini satın alarak Kuzey Amerika’nın lider hermetik motor üreticisi konumuna gelir.

1997

A.O. Smith, alt kuruluşu olan Automotive Products Company şirketini Tower Automotive’e satarak 90 yıldan uzun bir süre faaliyet göstermiş olduğu otomotiv sektöründen çıkar.

1997

UPPCO, Inc.’in satın alınması, şirketin elektrik motorları ürün yelpazesinin genişlemesine yol açar ve A.O. Smith’i dünyanın lider C-çerçeve alt kademeli beygir gücü motorları üreticisi konumuna getirir.

1995

Şirket, Parsons, Kansas’ta faaliyet gösteren Peabody TecTank şirketini satın alarak depolama tankı işletmesinin büyüklüğünü ikiye katlar ve dökme kuru yük depolama pazarına giriş yapar.

1991

A.O. Smith, ozon tabakasına zarar vermeyen R-134a soğutucu maddesi ile uyumlu ilk hermetik motor yalıtım sistemini geliştirir.

1988

Arthur O. Smith Lloyd R. Smith L. B, (Ted) Smith ve Arthur O. Smith II Otomotiv Onur Listesi’ne girmeye aday gösteriliyordu. A.O. Smith ve L.R. Smith Otomotiv Onur Listesi’ne girmeye hak kazanan ilk baba oğul oldu.

1986

Westinghouse’un küçük motorlar bölümünün iktisap edilmesi şirketin elektrik motorları işletmesinin hacmini ve kapsamını hatırı sayılır şekilde genişletir.

1984

A.O. Smith, Meksika’nın Juarez ve Acuna şehirlerinde ilk elektrik motor montaj işletmesini faaliyete sokar.

1978

Şirket, çeliğe-kaynatılmış-cam Aquastore® yapısının kullanılmaya başlanması ile endüstriyel ve ticari depolama tankları pazarına giriş yapar.

1976

Motor Division, büyük ticari uygulamalar için hermetik motorlar tedarik eden ilk Avrupa işletmesini İrlanda’nın Bray kentinde faaliyete geçirir.

1974

A.O. Smith’in 100. yıldönümü. Ev tipi su ısıtıcıları ürün grubu Conservationist® piyasaya sunulur.

1972

Şirketin su ısıtıcıları bölümü Avrupa’daki ilk işletmesini Hollanda’nın Veldhoven şehrinde faaliyete geçirir.

1968

A.O. Smith su ısıtıcılarının satışına yardımcı olmaları için Nelson ailesinden faydalanılır. A.O. Smith, 10 milyonuncu ev tipi su ısıtıcısını üretir.

1965

Motor Division, anahtarlama bileşenlerinin motor sarımlarından ayrı tutulmasına olanak tanıyarak havuz pompası motorlarının güvenilirliğini arttıran bir tasarım olan kapalı kubbeli, çift-bölmeli motoru icat eder.

1961

Şirket, Stratford, Ontario, Kanada’da ticari su ısıtıcıları ve kazanları üreten bir tesis açar.

1959

Birçok uygulamada çelik yerine fiberglas kullanılması üzerine yaptığı araştırmalardan ticari gelir elde etmek amacı ile cam elyafı bölümünü faaliyete geçirir. İşletme genişleyerek petrol sahalarına ve benzin istasyonlarına boru tedarik eder ve 1986 senesinde Smith Fiberglass Products adını alarak faaliyetlerine devam eder.

1953

A.O. Smith motorlarından inşa edilen bir at, ticari fuarlarda büyük ses getirir. Motor bölümü, ev tipi ve ticari iklimlendirme alanındaki büyüyen talebi karşılamak için geliştirdiği, klimalar ve soğutma kompresörlerinin kritik bir parçası olan hermetik (sızdırmaz) motoru görücüye çıkarır.

1950

A.O. Smith, Dayton, Ohio’da faaliyet gösteren Whirl-A-Way Motors şirketini satın alır ve elektrik motoru üretim faaliyetlerinin tamamını burada birleştirir.

1949

Şirket, çeliğe-kaynatılmış-camdan inşa edilmiş, süt ürünleri ve hayvancılık faaliyetlerine yönelik tasarlanmış bir silo olan Harvestore® yapısını görücüye çıkartır. A.O. Smith, izleyen 50 yıl boyunca Kuzey Amerika genelinde sayısız çiftlikte 70,000’i aşkın yapı tesis etmiştir.

1948

A.O. Smith, Toledo, Ohio’da faaliyet gösteren Burkay Company adlı şirketi satın alarak ticari su ısıtıcıları pazarına giriş yapar. Bobin-tipi “ani” ısıtıcılar şirketin ticari su ısıtıcılar ürün gamının geliştirilmesinin altyapısını oluşturmuştur.

1946

A.O. Smith ürünlerini ticari fuarlarda tanıtmak amacı ile “Move over Porky Pig” olarak adlandırılan bir kampanya dahilinde özel bir karakter ve stand tasarımı geliştirilmiştir. Şirket, Kankakee, Illinois’de yaklaşık 37,000 metre karelik konutların kullanımına yönelik bir su ısıtma tesisi kurar.  Life Magazine bu tesisi “dünyanın en modern su ısıtma fabrikası.” olarak lanse eder.

1942

A.O. Smith, savaş faaliyetlerine katkı sağlamak amacı ile bomba mahfazaları, uçak pervaneleri ve iniş takımları, torpido hava tüpleri ve diğer malzemeler üretmeye başlar. 1945 senesine gelindiğinde şirket B-25 bomba uçaklarının burun çerçeveleri, su ısıtıcıları, cip şasileri ve atom bombası projesi için ürettiği çeşitli parçaların yanı sıra 4.5 milyon bomba, 16,750 set iniş takımı ve 46,700 pervane kanadı üretir.

1940

Petrol sahalarındaki varlığını genişleten şirket Los Angeles, California’da faaliyet gösteren ve elektrik motorları üreten Sawyer Electric şirketini satın alır. Şirketin ürünlerinden biri petrol kuyuları uygulamalarında kullanılabilen bir pompa motorudur.

1936

Bu A.O. Smith devi cam-astarlı bir borunun yaklaşık 2.5 metrelik bir kısmını bükerek çatlamadan esneme yeteneğini tanıtmıştır. A.O. Smith cam-astarlı su ısıtıcısının patentini alır. Bu konsept hızla endüstri standardı olmuştur ve sıcak su kullanımını ev sahipleri için hesaplı bir kolaylık haline getirmiştir. Şirket, üç yıl sonra ev tipi su ısıtıcılarının seri üretimine geçmiştir, ancak 2. Dünya Savaşı sırasında tüm üretimini savaş-zamanı kullanıma kaydırmıştır.

1933

İçki yasağının kaldırılması, yeniden doğan mayalı içki sektöründe yeni teknolojilerimizi uygulama fırsatı sunmuştur. Şirket, çeliği cama kaynatma yöntemleri üzerine gerçekleştirdiği araştırmalardan yararlanarak ürettiği ilk büyük ebatlı, yekpare, cam-astarlı mayalama tankını görücüye çıkartır.İzleyen 32 sene boyunca A.O. Smith 11,000’den fazla cam-astarlı tank üretir.

1930

Şirket, Milwaukee eyaletinde, bu dönemde ABD’de sadece ARGE faaliyetlerine adanmış ilk tesislerden biri olan, Art Deco-esintileri taşıyan Araştırma & Mühendislik binasını inşa eder. A.O. Smith bu dönemde 400’den fazla mühendis istihdam etmektedir.

1927

Ekonomik bir şekilde geniş çaplı çelik boru hattı üretim yöntemini mükemmelleştirir. Bu yeni seri üretim tekniği doğal gaz sektörünün ve kıtalar arası petrol hattı işletmelerinin oluşmasına önemli rol oynamıştır. A.O. Smith, 1972 senesinde sektörden çıkana dek lider boru hattı tedarikçisi olmuştur.

1925

Çoğu işçinin yüksek-basınçlı tanklar üretmesi gerekmiştir. Petrol rafine etmek için kullanılan ilk ark kaynaklı, yüksek-basınçlı tank görücüye çıkartılmıştır. A.O. Smith’in ürettiği basınçlı tanklar çok çeşitli kimyasal işlemler, rafineriler ve benzer uygulamalarda kullanılmıştır. Şirket 1963 senesine kadar bu faaliyeti sürdürmüştür.

1921

Şirket, L.R. Smith’in yönetimi altında, “Mekanik Mucize” olarak adlandırılan dünyanın ilk tam otomasyonlu otomobil şasisi montaj hattını görücüye çıkartır. Montaj hattı sekiz saniyede bir şasi üretecek kapasiteye sahiptir. Tesis 1958 senesine kadar faaliyetlerini sürdürür.

1918

A.O. Smith mühendisleri, ark kaynağının bir seri üretim yöntemi olarak kullanılmasında büyük etkisi olan kaplamalı kaynak elektrotunu geliştirir. Şirket kaynak ürünleri sektöründeki varlığını 1965 senesine kadar sürdürür.

1914

Şirket bisikletlerde kullanılan ve Smith Motor Wheel adı verilen, benzinle çalışan bir aygıtı görücüye çıkartır. Daha sonra, dünyanın ilk “spor arabası” olarak ilan edilen Smith Flyer adlı aracı piyasaya sunar. Şirket ilerleyen yıllarda bu teknolojiyi Milwaukee’de faaliyet gösteren Briggs & Stratton Company şirketine satar.

1913

A.O. Smith vefat eder. Oğlu, Lloyd Raymond Smith, şirketin başına geçen ailenin üçüncü nesli olur.

1906

Henry Ford 10,000 çelik otomobil şasisi sipariş eder ve bu sipariş şirketin dünyada ilk defa seri üretimle şasi montajı gerçekleştirmesi için yöntemler geliştirmesine ön ayak olur. Dört yıl içinde, A.O. Smith Kuzey Amerika’nın en büyük şasi üreticisi olur.

1904

Arthur O. Smith, Milwaukee’de faaliyet gösteren A.O. Smith Company’e tüzel kişilik kazandırır.

1903

A.O. Smith, Cadillac şirketine şasi tedarik eder. Bu tedarikçi ilişkisi yaklaşık 90 sene sürer.

1899

Şirket kurucusunun bir oğlu olan Arthur O. Smith, dünyanın ilk preslenmiş çelik otomobil şasisini geliştirir. O dönemde şasiler oldukça maliyetli yapısal çeliklerle inşa edilmektedir. Üç yıl sonra, A.O. Smith Peerless Automobile Company için şasi üretmeye başlar.

1889

Şirket metal levhalardan çelik borular oluşturmaya yönelik yeni bir yöntem geliştirerek bisiklet sektörüne girer. Başlarda ön tekeri tutan çatalda kullanılan bu yöntem daha sonra bisikletlerin kadrolarının inşa edilmesi için de kullanılmıştır. 1895 senesine gelindiğinde C. J. Smith and Sons ABD’nin ve nihayetinde dünyanın en büyük bisiklet parçası imalatçısı haline gelmiştir.

1874

Charles Jeremiah Smith, Wisconsin eyaletinin Milwaukee şehrinde şirketi kurar. Şirket, bebek arabalarına çeşitli parçalar ve özel donanımlar üreterek işe başlar. Daha evvel sunulan bir yenilik de Milwaukee’nin hızla gelişen ayakkabı sektörü için geliştirilen boru şeklinde, metal bir ayakkabı kalıbıdır.